Засоби гігієни ротової порожнини
З огляду на високе поширення карієсу зубів, захворювань пародонту, цілком зрозуміло прагнення сучасних стоматологів використовувати всі наявні методи профілактики для попередження стоматологічних захворювань і зниження інтенсивності їх перебігу.
Одним з найбільш ефективних, і водночас, найбільш простих та доступних заходів профілактики цих захворювань є правильний і ефективний догляд за зубами та яснами з використанням всього арсеналу сучасних засобів гігієни порожнини рота.
До засобів гігієни ротової порожнини відносять:
- зубні пасти, гелі
- зубні щітки
- ополіскувачі для порожнини рота
- зубні нитки (флоси)
Зубні пасти класифікуються за різними ознаками. Вони випускаються у вигляді пасти, гелю, крему. Форма випуску зубної пасти визначається її цільовим призначенням. Загалом виділяють 2 основних типи зубних паст:
Гігієнічні. Надають тільки очищаючу та освіжаючу дію.
Профілактичні. Призначені для попередження захворювань порожнини рота.
Останні поділяються на прості та складені. Прості у своєму складі містять 1-2 профілактичних компонентів. Складені мають 2 і більше компонентів, спрямованих на профілактику проблем порожнини рота.
Слід зазначити, що зубні пасти бувають індивідуального використання та професійні. Професійні використовуються тільки за рекомендацією стоматолога для проведення професійної гігієни порожнини рота.
Підходити до вибору зубної пасти слід уважно, враховуючи всі індивідуальні особливості. А з огляду на сьогоднішнє різноманіття зубних паст, кожний знайде варіант на свій смак.
Зубні щітки - група засобів індивідуальної гігієни порожнини рота, призначених для видалення нальоту, а також масажу ясен.
Класифікуються зубні щітки наступним чином:
- за типом щетини
- за жорсткістю щетини
- за кількістю рядів щетинок
- за призначенням
- за розміром робочої частини
За даними численних досліджень стоматологи рекомендують використовувати зубні щітки зі штучним типом щетини. Щітки ж з натуральною щетиною є сприятливим середовищем для розвитку мікроорганізмів.
У кожній зубній щітці щетинки організовані в пучки. Встановлено, що розташування щетинок в 3-4 ряди дозволяє найбільш ретельно очистити всю поверхню зубів.
Важливо звертати увагу на жорсткість щетини. При нормальному стані ротової порожнини без виражених запальних явищ, а також для профілактики захворювань ясен і зубів необхідно вибирати щітку з щетиною середньої жорсткості. При запальних захворюваннях використовуються м'які або ж ультра м'які зубні щітки.
Ополіскувачі для порожнини рота є невід'ємною частиною всіх індивідуальних засобів гігієни. Ще з давніх часів були відомі рецепти приготування різноманітних настоїв і відварів з цілющих трав та соків. Саме тому в сучасному світі слід робити ставку на ополіскувачі, що містять відвари трав та натуральні компоненти.
Велике розмаїття ополіскувачів дозволяє вибрати продукт за індивідуальною потребою. До того ж, ополіскувачі для порожнини рота зараз носять не тільки гігієнічний характер, а є профілактичними засобами, які діють саме на ясна і дозволяють уникнути безлічі проблем порожнини рота.
Зубні нитки (флоси). Крім чищення зубів щіткою, необхідно також регулярно очищати важкодоступні для чищення місця, а саме – міжзубні проміжки. Зубні нитки – це волокно з найтонших нейлонових перекручених ниток. Для покращення ковзаючих властивостей, нитка просочується спеціальним полімером. Також існують нитки з додатковими сполуками (ментол, трави та інші компоненти). Залежно від просочення досягається не лише гігієнічний, а й додатковий ефект.
При використанні флосів не слід натискати на ясна, оскільки це, безсумнівно, викличе появу мікротравми. Весь процес чищення повинен бути максимально акуратний, тільки тоді застосування зубної нитки буде приносити користь, а не шкоду.